Upadłość konsumencka jest prostym i szybkim ratunkiem dla osób nadmiernie zadłużonych. Pozwala na „nowy start” dla tych, którzy do tej pory zmagali się z niemożliwym do spłacenia zadłużeniem. To jednak nie jedyne zalety tego postępowania. Co zyskam podczas upadłości konsumenckiej? Poniższy artykuł odpowie na to pytanie.
Do niewątpliwych zalet ogłoszenia upadłości konsumenckiej można zaliczyć:
- Zakończenie nachalnej windykacji i możliwość odzyskania normalnego życia.
- Zawieszenie toczących się postępowań egzekucyjnych i sądowych.
- Gwarancja zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej.
- Zabezpieczenie rodziny na wypadek śmierci.
- Całkowite oddłużenie.
Zakończenie nachalnej windykacji i możliwość odzyskania normalnego życia
Osoby zmagające się z nadmiernym zadłużeniem żyją w ogromnym stresie. Wiele osób, które skorzystało z możliwości oddłużenia się w ramach upadłości konsumenckiej podkreśla jak wiele ulgi przyniosło im rozpoczęcie tej procedury. Z dniem ogłoszenia upadłości zarząd nad majątkiem upadłego sprawuje wyznaczony w sprawie syndyk i to właśnie z nim zobowiązani są kontaktować się wierzyciele. Wszelka korespondencja również kierowana jest do niego. Tym samym upadły nie jest już narażony na nachalne telefony, korespondencję czy nachodzenie go w domu przez osoby wysłane przez firmę windykacyjną.
Zawieszenie toczących się postępowań egzekucyjnych i sądowych
Zgodnie z art. 146 ust. 1 prawa upadłościowego postępowanie egzekucyjne skierowane do majątku wchodzącego w skład masy upadłości, wszczęte przed dniem ogłoszenia upadłości, ulega zawieszeniu z mocy prawa z dniem ogłoszenia upadłości. Postępowanie to umarza się z mocy prawa po uprawomocnieniu się postanowienia o ogłoszeniu upadłości.
Zgodnie zaś z art. 174 § 1 pkt. 4 k.p.c. sąd zawiesza z urzędu postępowanie jeżeli dotyczy ono masy upadłości i ogłoszono upadłość – taka sytuacji nastąpi na przykład w przypadku postępowań o zapłatę niespłaconej pożyczki czy niezapłaconych rachunków.
Zgodnie z art. 144 pr. up. po ogłoszeniu upadłości postępowania sądowe, administracyjne lub sądowoadministracyjne dotyczące masy upadłości mogą być wszczęte i prowadzone wyłącznie przez syndyka albo przeciwko niemu. Tym samym upadły nie bierze w ogóle udziału w żadnych rozprawach sądowych, a wszelkie sprawy prowadzi syndyk.
Wyjątkiem będą sprawy dotyczące należnych od upadłego alimentów oraz renty z tytułu odpowiedzialności za uszkodzenie ciała lub rozstrój zdrowia albo utratę żywiciela oraz z tytułu zamiany uprawnień objętych treścią prawa dożywocia na dożywotnią rentę. Równocześnie jednak syndyk może żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego.
Gwarancja zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych po ogłoszeniu upadłości konsumenckie
Zgodnie z art. 49113 ust.1 pr. up. jeżeli w skład masy upadłości wchodzi nieruchomość, w której upadły zamieszkuje, należy z sumy uzyskanej z jej sprzedaży wydzielić upadłemu kwotę umożliwiającą mu zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych na okres od 12 do 24 miesięcy. Tym samym upadły nie musi martwić się, że wraz ze sprzedażą swojego domu straci dach nad głową i skazany będzie na bezdomność.
Zabezpieczenie rodziny na wypadek śmierci
W przeciwieństwie do większości postępowań w przypadku śmierci osoby w trakcie upadłości konsumenckiej postępowania nie umarza się. Zgodnie z art. 188 pr. up. spadkobiercy upadłego mają prawo brać udział w postępowaniu upadłościowym.
Spadkobierca wstępujący w miejsce zmarłego krewnego nie staje się upadłym, podejmowane przez niego działania mają jedynie charakter procesowy.
Jeżeli żaden ze spadkobierców nie chce wstąpić do postępowania lub spadkobiercy nie są znani, sędzia-komisarz na wniosek syndyka albo z urzędu ustanowi kuratora i postępowanie będzie toczyć się dalej.
Całkowite oddłużenie
Celem postępowania upadłościowego jest umożliwienie nowego startu tym, którzy do tej pory żyli w nadmiernym zadłużeniu. Zasadą jest, że sąd ustali na wniosek syndyka plan spłaty (tylko w bardzo szczególnych sytuacjach zaniecha jego sporządzenia). Po jego zrealizowaniu nastąpi całkowite i zupełnie umorzenie zobowiązań, które nie zostały wyłączone w art. 491 21 ust. 2 prawa upadłościowego. Wraz z chwilą wydania postanowienia o stwierdzeniu wykonania planu spłaty wierzycieli i umorzeniu zobowiązań upadłego powstałych przed dniem ogłoszenia upadłości i niewykonanych w wyniku wykonania planu spłaty wierzycieli, ciążące na upadłym długi zostają umorzone.
Czy warto złożyć wniosek o upadłość?
Decyzja o złożeniu wniosku o upadłość konsumencką może być jedną z najtrudniejszych w życiu. W wielu jednak przypadkach jest decyzją najlepszą. Jeśli nadal zastanawiasz się, czy upadłość jest dla Ciebie, zapraszamy do kontaktu z kancelarią.
Siedziba kancelarii znajduje się w Krakowie.
Zdjęcie autorstwa Pixabay z Pexels: