Czy plan spłaty w upadłości konsumenckiej może się zmienić?

Plan spłaty to ostatnia cześć szeroko pojętej procedury upadłości konsumenckiej, po wykonaniu którego sąd co do zasady wydaje postanowienie o umorzeniu pozostałych zobowiązań upadłego dłużnika. Realizowanie plany]u spłaty to zazwyczaj najdłuższy etap upadłości. Czy plan może zmienić się w trakcie jego wykonywania?

Spis treści

1. Stałość planu spłaty. 2. Kiedy kwoty z planu spłaty mogą zostać zmniejszone? 3. Kiedy kwoty z planu spłaty mogą zostać zwiększone? 4. Procedura zmiany planu spłaty.

Stałość planu spłaty

Co do zasady, plan spłaty jest stały. Jest to wielka zaleta tego rozwiązania. Upadły dłużnik ma stabilną perspektywę swoich zobowiązań pieniężnych na najbliższe kilkanaście miesięcy lub nawet kilka lat. Kwota zobowiązań wynikających z planu spłaty nie zwiększy się, mimo inflacji czy zmiany innych warunków ekonomicznych. W przeciwieństwie do egzekucji komorniczej, nie ma znaczenia także ile dłużnik zarabia. Zwiększenie się dochodu dłużnika nie zwiększy jego obciążenia. W wyjątkowych sytuacjach jednak kwoty z planu spłaty mogą zostać zmniejszone lub zwiększone.

Kiedy kwoty z planu spłaty mogą zostać zmniejszone?

Sytuację zmniejszenia obciążenia upadłego dłużnika reguluje art. 49119 ust. 1. prawa upadłościowego. Wskazuje on, że Jeżeli upadły nie może wywiązać się z obowiązków określonych w planie spłaty wierzycieli, sąd na jego wniosek, po wysłuchaniu wierzycieli, może zmienić plan spłaty wierzycieli. Sąd może przedłużyć termin spłaty wierzytelności na dalszy okres nieprzekraczający osiemnastu miesięcy.

Nie jest to prosta procedura, jednak gdy pojawią się trwałe i istotne problemy z realizacją dotychczasowego planu spłaty, warto z niej skorzystać. Została ona zarezerwowana dla szczególnych przypadków. Upadły dłużnik powinien wykazać niezawinione okoliczności, dlaczego nie może wywiązać się z nałożonych obowiązków. Sąd powinien przychylić się do wniosku, gdy do pogorszenia się sytuacji dłużnika doszło z przyczyn losowych, np. wskutek choroby, wypadku, znacznej zmiany sytuacji osobistej i życiowej. W ramach uwzględnienia trudnej sytuacji dłużnika sąd może także przedłużyć trwanie planu spłaty.

Kiedy kwoty z planu spłaty mogą zostać zwiększone?

Sytuację tą z kolei reguluje art. 49119 ust. 3. prawa upadłościowego. Zgodnie z jego brzmieniem, W razie istotnej poprawy sytuacji majątkowej upadłego w okresie wykonywania planu spłaty wierzycieli, wynikającej z innych przyczyn niż zwiększenie się wynagrodzenia za pracę lub dochodów uzyskiwanych z osobiście wykonywanej przez upadłego działalności zarobkowej, każdy z wierzycieli oraz upadły może wystąpić z wnioskiem o zmianę planu spłaty wierzycieli.

Warto podkreślić, że również w tym przepisie chodzi o jakieś sytuacje nadzwyczajne i raczej trwałe. Samo podjęcie lepszej pracy nie jest podstawą do podniesienia kwot z planu spłaty. Dlatego upadły dłużnik może bez obaw rozwijać swoją karierę zawodową.

Aby w ogóle wszcząć procedurę zwiększenia obciążeń, wniosek taki musi wypłynąć ze strony wierzycieli, którzy wcześniej muszą samodzielnie powziąć wiedzę o polepszeniu się sytuacji dłużnika. Jest to rzadkość, gdyż wierzyciele zazwyczaj nie gromadzą bieżących wiadomości o dłużniku po ogłoszeniu upadłości.

Procedura zmiany planu spłaty

Zmiana planu następuje jedynie na wniosek – odpowiednio dłużnika lub wierzycieli. W obu tych procedurach sąd wysłuchuje stronę przeciwną. Od postanowień co do zmiany planu spłaty służy zażalenie.

Jeżeli sytuacja dłużnika wykonującego plan spłaty uległa znacznemu i trwałemu pogorszeniu – warto skontaktować się z prawnikiem. Nasza Kancelaria udziela pomocy z zakresu upadłości konsumenckiej – stacjonarnie w Krakowie oraz zdalnie na terenie całej Polski.


Fotografia użytkownika Lukas z serwisu pexel.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *